Haber

Buca Cezaevi arazisinin planlarına CHP’den itiraz

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li meclis üyeleri, Buca Cezaevi toprağının Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın hazırladığı plan doğrultusunda yapılaşmaya açılmasına itiraz etti. CHP’liler, planların iptaline yönelik İzmir Bölge Adliye Mahkemesi’nde dava açılması için dilekçe verdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li meclis üyeleri, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca yıkılan Buca Cezaevi alanını yapılaşmaya açan imar planlarına itiraz etti. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi’nde Güney kapısı önünde bir ortaya gelen CHP’liler, planlara yönelik itirazlarını açıkladı.

“Burası yeşil alan olacak”
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Küme Başkanvekili Murat Aydın, Buca Cezaevi alanının kamu faydasına muhalif formda kullanılmasına karşı olduklarını söyleyerek “Bundan evvel ‘O metro Buca’ya gelecek. Biz haklıyız. Hukuken hiçbir eksiğimiz yok’ dedik ve o denli oldu. ‘Asbest yüklü gemiyi İzmir’e sokmayacağız’ dedik ve bunu başardık. Zira haklıydık ve hakikat bir şeyi savunuyorduk. O gemiyi geri gönderdik. Bütün İzmir halkı olarak, bütün İzmir bileşenleri olarak bunu başardık. Ve artık diyoruz ki ‘Buca Cezaevi alanı halkındır ve yeşil alan olacaktır.’ Oraya o inşaatı yapamayacaklar. Zira biz haklıyız. Zira biz hukuken gerçek yerdeyiz” dedi.

İzmirlilere çaba çağrısı
Yurttaşlara uğraş davetinde da bulunan Murat Aydın, şunları söyledi: “İzmir halkına şunu söylemek istiyoruz: ‘Bizim yanımızda olun. Birlikte hareket edelim.’ İzmir halkı ve CHP ranta izin vermeyecek. Çünkü hakkı, hukuku ve adaleti biz savunuyoruz. Savunmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu