Haber

Polonya’daki mevcut hükümet yenisini kurmak için resmen istifa etti: Çoğunluk yarışı devam ediyor

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki15 Ekim’deki genel seçimlerden sonra ülkenin yeni parlamentosunun ilk oturumu sırasında. hükümetin istifası resmen sunuldu. Polonya anayasasına göre başbakan, parlamentonun alt meclisi olan Sejm’in ilk oturumunda seçiliyor. hükümetin gücüneresmen buna son vermekle yükümlü.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej DudaParti liderleriyle istişarelerin ardından geçen hafta millete hitaben yaptığı konuşmada, bir sonraki hükümeti kurma göreviMorawiecki’ye vermeye karar verdiğini açıkladı.

Morawiecki’nin partisi Hukuk ve Adalet 15 Ekim seçimlerinde en fazla oyu aldı, ancak parlamento çoğunluğu için yeterli sayıda sandalye Ulaşamadı. Duda’nın bu akşam Morawiecki’yi hükümeti kurmaya resmen davet etmesi bekleniyor.

Morawiecki, iki hafta içinde çoğunluk Hükümetin bunu başaramaması ve güven oyu alması durumunda parlamento, alternatif bir hükümet lideri önermek için oylama yapacak. Muhalefetin vardığı görüş birliğine göre eski Başbakan Donald TuskYeniden başbakan olması bekleniyor.

haber-seydikemer.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu